عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شودتاریخ : جمعه 28 آذر 1393
بازدید : 1054
نویسنده : 000000000000

 چرخه یا گردش آب در طبیعت شامل مسیرها و مراحل گوناگونی است که آب در گردش در تحول خود آنها را طی می کند . این گردش در سه بخش اصلی کره زمین یعنی هواکره  { شامل جو زمین است Atmosphere } ، آب کره { تمامی آبهای زمین اعم از آب موجود در جو ، آب اقیانوسها ، دریاها ، دریاچه ها ، رودها ، یخسارها و غیره را در بر می گیرد . Hydrosphere } و سنگ کره { قسمت سخت پوسته زمین که تا عمق 65 کیلومتر در زیر سطح زمین امتداد می یابد . Lithosphere } انجام می گیرد . دامنه حرکت آب در سه بخش مزبور به طور متوسط از عمق 800 متر در سنگ کره تا ارتفاع 16 کیلومتر در هواکره تغییر می کند . در اثر تابش خورشید ، آب از سطح دریا بخار شده و وارد اتمسفر می شود . در اینجا بخار آب طی مراحل مختلف متراکم گشته به صورت باران یا برف مجدداً به سطح زمین باز می گردد . بخشی از نزولات جوی که روی زمین فرو می ریزد ، به صورت آب سطحی ( سیلابها و رودخانه ها ) جریان می یابد و بخشی دیگر در زمین نفوذ می کند و آبهای زیرزمینی را تشکیل می دهد .


تاریخ : جمعه 28 آذر 1393
بازدید : 929
نویسنده : 000000000000

 تبخیر و تعرق:

همانطوری که در مبحث قبل ذکر شد ، بخشی از نزولات جوی طی پدیده ی تبخیر و تعرق مجدداً به جو برمیگردد . از نظر هیدرولوژی به مجموعه پدیده هایی که باعث می شود تا آب صرفاً از راه یک فرآیند فیزیکی به بخار تبدیل شده و به هوا برگردد ، تبخیر گفته می شود . به طور کلی تبخیر عبارت است از تبدیل آب به بخار که از سطح آب اقیانوسها ، دریاها ، دریاچه ها و رودخانه ها یا محیطهای مرطوب انجام می گیرد . تعرق عبارت است از تبخیر از بدن جانداران ، سطح گیاهان که در حقیقت همان آب خارج شده از روزنه های زیر برگ درختان و گیاهان می باشد . به مجموعه دو فرایند مزبور که منجر به تبخیر از سطح آب ، خاک ، بدن جانداران و سطح گیاهان می شود ، تبخیر و تعرق می گویند . هرچه رطوبت نسبی جو به نقطه اشباع نزدیکتر باشد یا به عبارت دیگر ، هرچه میزان رطوبت نسبی اتمسفر بالا باشد ، میزان تبخیر و تعرق پایین است و برعکس هرچه میزان رطوبت جو پایین باشد میزان تبخیر و تعرق بالاست . جو با درجه حرارت بالا میزان رطوبت بیشتری را نسبت به اتمسفر با درجه حرارت پایین جذب می کند . طول مدت تابش نور خورشید و اینکه جسم و پدیده به طور مستقیم زیر تابش افتاب قرار گیرد در میزان تبخیر و تعرق تأثیر دارد . یعنی هرچه طول مدت تابش بیشتر باشد و خورشید به طور مستقیم بر جسم بتابد میزان تبخیر و تعرق بالاست . سرعت باد هر چقدر بیشتر باشد سبب جابه جایی بیشتر رطوبت به سایر نواحی می گردد و موجب تبخیر و تعرق بیشتری می شود و برعکس هرچه سرعت وزش باد کم باشد قدرت جابه جایی رطوبت تبخیر شده پایین می آید و باعث کندی تبخیر و تعرق می شود .

 

تاریخ : جمعه 28 آذر 1393
بازدید : 1087
نویسنده : 000000000000

 مغزما اکسید گشت و سوختیم

بس که فیزیک وشیمی اموختیم

هی اسیدوبازدعوامی کنند

خاک عالم برسرما می کنند

درس چون درمغزداغم می رود

می شود فرا رو فوری می پرد

بارسنگین فیزیک لج کرده است

اهرم ذهن مراکج کرده است

این مسائل که فیزیک برهم زده

مرکز ثقل مرا برهم زده

روزو شب معلوم و مجهول می کنم

ذهن خود اینگونه مشغول می کنم

جبرو مجهولات ان درد است درد

چهره ام ازدست جبرزرداست زرد

من دگرازدست سینوس خسته ام

همجنان که از کسینوس خسته ام

گه گله ازدست تانزانت می کنم

گه شکایت از کتانژانت میکنم

( لعنت به برادران سینوس

تانژانت و کتانژانت و کسینوس )

x وy گم کرده ام من سالها

وای برحال چو من بی حالها

از زبان خارجه آشفته ام

در سر زنگ زبان من خفته ام

جمله ی معلوم چرا مجهول شود

مصدر بیچاره هی معلوم شود

گر بخوانی بیست بار این زیست را

باز هم هرگز نبینی بیست را

یا درون ساقه یا در ریشه ام

عاقبت هم تیشه زد بر ریشه ام

از زمانی که عربی خوانده ام

لا به لا لای ریشه یفعل مانده ام

قلبم از جغرافیا غمگین شده

بس که کوه داره عجب سنگین شده

تا مدیر ما زند زنگ خلاص

با شتاب نور گریزیم از کلاس


تمام اطلاعات خود را از ما بگیرید!!!!!

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان ریاضی و آدرس mathematical159147.LXB.i r لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.


آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 102
بازدید دیروز : 171
بازدید هفته : 357
بازدید ماه : 3561
بازدید کل : 48249
تعداد مطالب : 183
تعداد نظرات : 43
تعداد آنلاین : 1Alternative content


RSS

Powered By
loxblog.Com